SİGARA YA DA CİGARA

Ali Dat

SİGARA YA DA CİGARA

Bazı yerlerde bazan baştaki bazan sondaki söylenir. Farketmez. İkiside zehir mi zehir. İnsanı ve çevresindekileri yavaş yavaş öldüren zehir.

 Daha önce 10.12.2007 tarihinde yazmıştım. “Lütfen dikkat sigara içenlere diye” . Aynen tekrarlıyorum. “zannetmeyin ki içenler kendilerine zarar veriyorlar. Yollar sigaradan yürünmez oldu. Yolda giderken duman havada asılı kalıyor. Arkadan yürüyenler sigaraya maruz kalıyor.

İnsanlar havaya ortak, hava herkesin malı havayı herkes her saniye kullanıyor. Belki susuz, ekmeksiz bir gün yaşayabiliriz. Ama havasız asla.

Sayın büyüklerimiz, Milletvekillerimiz ve diğerleri sigara kanunu yetersiz kalıyor. Sadece sigara salonları yeterli olmuyor. Kim bugüne kadar sigara cezası ödedi. Şarkışla(Sivas) kaymakamından başka.

Kendi ilimizde bazı yollar, sokaklar ve caddelerde sigara içmek yasaklanmalı. Nasıl ki şehrin değişik yerlerinde tuvalet varsa, sigara içilme(zehirlenme odaları) odaları yapılmalıdır.

Ayrıca sigara içen oraya para ödemeli, tuvalete ödediği gibi.

Tuvalet gerekli ihtiyaç ise, sigarada eğer gerekli ihtiyaçsa onun da içme yeri olmalı. Bizim havamızı kirletmemeliler. Kimsenin kimseyi zehirlemeye  hakkı yok. Bu yolda da olsa, stadyumda da olsa. Lütfen Sayın Belediye Başkanlarımız, Kamil ocak stadında maç olduğu bir gün sigara dumanına baksınlar. Neredeyse gündüz olsa havada kuşlar zehirlenecek.

İçenler vergi verdiklerini söylüyorlar. Ancak kendilerine  ve içmeyenlere verilen zarar, verdikleri vergiden çok çok daha fazla.

Sigara içenler yüzünen Gaziler cad., Mütercim asım cad., Karagöz ve Hürriyet caddeleri yürünmez oldu. Lütfen bu caddelerde “sigara içlimez” levhasıyla işe başlayalım.

Biz içmeyenler içenlerin sağlıklı yaşamalarını kendilerine ve bize zarar vermemelerini istiyoruz.

Sigara olayı, kumar, uyuşturucu gibi düşünülmeli ve çözüm yolları devletçe ele alınmalı. Kimse kırılmamalı alınmamalıdır.

İçenlerde içmeyenlerde dağda, ovada, caddede, evde, okulda her yerde. Sigarasız günler diliyorum”

Evet yazı aynen böyle , yine de Corona çıkmasaydı daha çok zehirlenecektik. Her neyse bu sigara yasağında emeği geçenlere, sigara içipte kurallara uyan vatandaşımıza içten teşekkür ediyorum.

Başta Cumhurbaşkanımız “kendi kendinizin katili olmayın”. Sözüne teşekkür ediyorum.

Kanunu uygulayan İçişleri Bakanımıza teşekkür diyorum.

Bundan üç ay kadar önce Sayın valimizde basın toplantısı yaparken dile getirdiğim,  Sayın Valim corona gibi sigarayada önem verelim yerler izmarit dolu demiştim. Bu hususta Valimize teşekkür ediyorum.

Kısaca sigarasız hayat, sağlıklı hayattır.

17.11.2020 (Ali Dat)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

ŞEHİTKAMİL DEVLET HASTANESİ

AKSU SU GÖZÜ VE GAZİANTEP

MA- ME- T

CORONA

OKUL SERVİSLERİ VE EYLÜL

GAZİANTEP F.K VE BENDEN SÖYLEMESİ

AY ELLİ YAŞINDA

LARA, KURŞUNLU VE DİĞERLERİ

         GÖBEKLİTEPE

ALLEBENİN SUYU

KUCUR

ANTALYAYI GEZME VAKTİ

KÖY ÖĞRETMENİ

BULGUR VE ŞİRE ZAMANI

TATİL HİKAYELERİ

ALTIN ADINA YAPILAN İŞLER

YOLCULUK

       IRAK İŞ VE YATIRIM FORUMU

HATTUÇ’UN KOKUSU

KIRMIZI BALIK

GÜL KOKUSU

SAVAŞ

VENÖZ YETMEZLİĞİ (damar tıkanması)

NEMRUT DAĞI VE HAZAR GÖLÜ

KÖY ÖĞRETMENİ

BAHARDA TABİAT

TAŞITLARDA KİTAP OKUMA

EVET- HAYIR OYU-NU

GAZİANTEPTE TRAFİK ÇÖZÜMLERİ

OKULLAR AÇILIRKEN

GAZİANTEP’ İN SAKLI CENNETİ

GİZLİ FETÖCÜLER

MİLLET UYANDI

DÜNYAYA ÖRNEK TÜRKİYE

HİCAZ YOLUNDA

KİLİSLİLERİN GÖZÜYLE SURİYE

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin