ORMAN TERÖRÜ

Ali Dat

ORMAN TERÖRÜ

Önce orman Bakanına sesleniyorum. Bu yaz günlerinde yangın haberi dinlemekten içimize gına geldi. Bu kadar işsiz varken 3-5km2’lik yerin kişilere verilerek zimmetle ormanın bekçiliğini yapsın. İnsanın bekçisi varsa ormanında bekçisi olmalı. Eskiden orman bekçileri vardı. Ormana yaklaştığın zaman soru sorar. Ne kestiğini ne yaptığını sorardı. Dağlarında bekçisi olmalı. Nasıl ki terörü inlerinerinde, askelerimiz sayesinde kurutuyoruz. Gaziantep’e terörün girmediği yer kalmadı.(emniyet ve vergi dairesi, karşıyaka karakolu,düztepe düğün evi vs.) bunları hepimiz biliyoruz. Bu gidişle inşallah terörün kökünü kazıyacağız. Orman teröristininde kökünün kazılması gerekir. Orman bekçilerinin sayesinde.   

Dağlarda yaşayan, tavşan, keklik, geyik, ayı vs. hayvanların hepsi dağda yaşıyor. Orman  olmazsa bu canlılar nerede yaşar. Ormanda  onların evi. Şehirlerdeki, kediye köpeğe nasıl sahip çıkıyorsak dağlardaki hayvanlarada sahip çıkmalıyız.

Sayın Orman Bakanı, orman yangını söndürmekle bu iş bitmiyor. Onları korumaktan geçiyor. Toplum bilinci yapmaktan geçiyor. Maalesef toplumuzda bu bilinç 30 senedir yok. Çevre bilinci diye bir şey kalmadı. Maske, pet şişe, poşet dünyanın sonunu getirdi, 3-5 adam iş bulacak diye çevremiz mahvoldu. Eskiden filemiz, sepetimiz, çantamız olurdu, onunla her işimizi yapardık. Derelerden eğilir su içer çevre tertemizdi.

Poşet fabrikası, pet şişe fabrikası kapatılsa nolur. Bizden öncekiler bunlarsız nasıl yaşadılar. Çocuklarımıza bunları anlatmalıyız.

Dünya elden gidiyor, seller, yangınlar doğanın insana başkaldırışı değil mi?

Ben orman bakanına söylüyorum ama bu herkesin dünyanın sorunu. Belediye otobüsüne binen baba(yaşlı-başlı) pet şişeyi herkesin gözü önünde camdan fırlatıyor. Bir ben söylüyorum niye attın diye, kimse bana sahip çıkmıyor. Kadın çocuğunun kirli ıslak mendilini otobüsten fırlatıyor, yine ses yok.

Yukarda söylediğim kişiye yani bekçiye zimmet işini, verdiğinde burada yangın çıkarsa işten atılacağını, ormanın zararını ödeyeceğini en ağır cezanın verileceğini söyle bakalım. İşine dikkat etmez mi?

Bir ara okullarda öğrenciye sırayı zimmetle verirdik. Öğrenci sırayı gözü gibi korur kimseye sırasına yazı yazdırmazdı.

Yani herkesin bir sorumluluğu olmalı. Kadının, erkeğin, çocuğun devletine, milletine karşı sorumluluğu olmalı. Şehit olanlar bu vatanı korumak için şehit oluyorlar. Aynı şekilde orman şehidide olmalı. Ormanı yakana da gün yüzü göstermemek gerekir.

Hele Gaziantebimizde Belediyelerimiz sahre yerlerini o kadar düzenlemişler ki ellerine sağlık.

Toplumda temizlik bilinci yok. Güvenlikçiler toplumu temizlik yönünden kontrol etmeli. Nitekim bu Sivas’ta, Kayseri’de uygulanıyor. Biz bir kişiyi ikaz ettiğimizde düşman kazanıyoruz.

Kısaca herkes görevinin bilincinde olmalı. Ormanımızı, suyumuzu, toprağımızı korumalıyız. Bu vatan 1071 yılından beri vatanı koruduysak nice bundan sonra da gelecek kuşaklarımıza tertemiz aktarmalıyız.

 
4.08.2021 (Ali Dat)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

SİGARA YA DA CİGARA

ŞEHİTKAMİL DEVLET HASTANESİ

AKSU SU GÖZÜ VE GAZİANTEP

MA- ME- T

CORONA

OKUL SERVİSLERİ VE EYLÜL

GAZİANTEP F.K VE BENDEN SÖYLEMESİ

AY ELLİ YAŞINDA

LARA, KURŞUNLU VE DİĞERLERİ

         GÖBEKLİTEPE

ALLEBENİN SUYU

KUCUR

ANTALYAYI GEZME VAKTİ

KÖY ÖĞRETMENİ

BULGUR VE ŞİRE ZAMANI

TATİL HİKAYELERİ

ALTIN ADINA YAPILAN İŞLER

YOLCULUK

       IRAK İŞ VE YATIRIM FORUMU

HATTUÇ’UN KOKUSU

KIRMIZI BALIK

GÜL KOKUSU

SAVAŞ

VENÖZ YETMEZLİĞİ (damar tıkanması)

NEMRUT DAĞI VE HAZAR GÖLÜ

KÖY ÖĞRETMENİ

BAHARDA TABİAT

TAŞITLARDA KİTAP OKUMA

EVET- HAYIR OYU-NU

GAZİANTEPTE TRAFİK ÇÖZÜMLERİ

OKULLAR AÇILIRKEN

GAZİANTEP’ İN SAKLI CENNETİ

GİZLİ FETÖCÜLER

MİLLET UYANDI

DÜNYAYA ÖRNEK TÜRKİYE

HİCAZ YOLUNDA

KİLİSLİLERİN GÖZÜYLE SURİYE

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin