Kutlu Misafir

Süleyman Göksu

Kutlu Misafir

Rahmet, mağfiret ve bereket iklimi üç ayların sonuncusu, özlemle beklediğimiz Ramazan ayına yaklaştık. Önümüzdeki Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece ilk teravihimizi kılacağız ve sahura kalkacağız inşallah.

Ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Ramazan ayı, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği aydır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçlu geçirsin.”

Hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Ramazan ayı geldiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.”

Kutlu misafirimiz Ramazan, Rabbimizden bize gelen yüce bir davettir. Hidayet rehberimiz Kur’an-ı Kerim’i daha çok okumaya, tefekkür edip yaşamaya çağrıdır. Tuttuğumuz oruçlarla irademizi güçlendirmek ve nefsimizi terbiye etmek için en güzel fırsattır. Sahuruyla, iftarıyla yuvalarımızda huzur ve berekettir. Beş vakit namazın yanında kıldığımız teravihlerle bedenimize sıhhat, ruhumuza sükûnettir. Zekât, fitre ve sadakamızla; yakınlarımız, komşularımız ve bütün kardeşlerimizle aramızda muhabbettir. Bu ayda müminler olarak bize düşen en büyük sorumluluk, bu kutlu misafire gönlümüzde yer açmak, bu ilahi davete yürekten icabet etmektir.

Yorulan ruhlarımızı, Ramazan-ı şerifle teskin edelim. Bunalan gönüllerimize Rabbimizden inşirah dileyelim. Özümüze ve fıtratımıza yönelip kulluk şuurumuzu artıralım. Sabır ve merhamet, kanaat ve şükür bilincimizi kuşanalım. Elimizi, dilimizi, gözümüzü, aklımızı, kalbimizi hâsılı ruh ve bedenimizi günahlardan korumaya söz verelim.

Ramazan ayımız şimdiden mübarek olsun. Gönül ve zihin dünyamız Kur’an’la şifa bulsun. Bu mübarek ay, her türlü sıkıntı ve hastalıktan bilhassa yaşadığımız salgından kurtulmamıza vesile olsun inşallah.

 

 

9.04.2021 (Süleyman Göksu)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Kudüs İslam Yurdudur

Kadir Gecesi

Yetim: Cenâb-ı Hakk’ın İnsanlığa Emaneti

Önemli sermayemiz

Nisan yağmuru ile gelen şifa

Rabbimize yakın olma çabamız

ŞİFA AYI RAMAZAN

                         Birbirimizin farkında olmak

Merhamet

Anne-baba rızası

Hakkıdır Hakka Tapan Milletimin İstiklâl! 

Mazlumun yanında yer almak

KYK öğrenim ve harç kredisi borçların yapılandırılması

Zor zamanlarda maneviyatımızdan destek almak

Anne duası

İslâm, ırkçılığın her türlüsünü reddeder

Temiz gıda temiz nesil

İman çok hassastır

İmanın tadına ermek

Gençlerimiz: en büyük imkân ve zenginliğimiz

Yaşlılara hürmet vazifemiz

Kur’an’ın Mukaddimesi

Hayvanlara merhamet

İmanınızı yenileyiniz...

DİN İSTİSMARCILARI

DİN İSTİSMARCILARI

İmanınızı yenileyiniz...

Aklın ibadeti: Tefekkür

Emanet kutu!

"DUÂ İBADETİN ÖZÜDÜR"

Ladikli Ahmet Ağa Hazretleri

Her hak sahibine hakkını vermek

NASİHAT FAYDA VERİR, KİME?

Gafillerden olma!

Salgın virüs neden çoğalıyor…

 9 Ocak Kurtuluş Bayramımız var bizim…

Uzun ince bir yoldayız...

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin