YÜZLERCE KADINA İSTİHDAM ALANI YARATAN BİTKİ: MORİNGA

YÜZLERCE KADINA İSTİHDAM ALANI YARATAN BİTKİ: MORİNGA

NURDAĞI İLÇESİNDE 100 KADIN ÇİFTÇİYE EĞİTİMLER VERİLDİ

“HEDEFLERİMİZDEN BİRİ KOOPERATİF ALT YAPISINI OLUŞTURMAKTI”

“TOPRAKTAN PAZARA UZANAN BİR SİSTEM KURMAK İSTEDİK”

ESKİCİ: “BAŞKAN FATMA ŞAHİN’NİN VE NURDAĞI BELEDİYESİNİN BÜYÜK KATKILARI OLDU”

TÜRKİYE’DE SADECE GAZİANTEP’TE ÜRETİLİYOR

Antioksidan değeri, vitamin ve mineral içeriği çok yüksek bir bitki olan Moringa, Türkiye’de sadece Gaziantep’te yetiştiriliyor. Özellikle sağlık sektöründe üretilen birçok ilacın hammaddesi olarak da kullanılan Moringa adlı bitkiye olan talep her geçen gün artıyor.

Moringa adlı bitkinin, Türkiye’de ilk kez Gaziantep’te yetiştiriliyor olmasından dolayı şehre büyük değer kattığını söyleyen Tarım Teknikeri Proje Koordinatörü Aysel Eskici, “2017 yılında Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Tarım Bakanlığı’na hazırlanmış ve sunmuş olduğumuz ‘Mucize Bitki Moringanın Kadın Çiftçilerle Türkiye Tarımına Kazandırılması’ Projesi ile eğitim yayın ve yayınlar derneği tarafından desteklenmesi uygun görüldü. Bu proje çok özel bir proje. Nedeni Türkiye’de ilk kez moringa bitkisi yetiştirildi. İlk yetiştirme döneminde hepimiz çok heyecanlı ve meraklıydık. Çünkü bu bitki Türkiye’de ilk olarak Gaziantep’te yetiştirilecekti” dedi.  

“Belirli hedefler dâhilinde ilerledik”

İlk etapta proje öncesi 6-7 aylık bir araştırma sürecinden geçtiklerini dile getiren Eskici, proje hazırlama aşamasında İspanya’ya gidip bitkiyi yerinde görme fırsatlarının olduğunu belirtti. Bir sonraki aşamada hazırladıkları projenin Tarım Bakanlığı tarafından desteklenmeye uygun görüldüğünü ifade eden Eskici, “100 kadın çiftçiyle Nurdağı ilçesinde eğitimlere başladık. Şu an Türkiye’nin her yerinden Moringa oleifera yetiştirmek isteyen herkes sertifikalı eğitim alabilir. Türkiye’ye böyle bir kazanımız oldu. 100 kadın çiftçiyi eğittikten sonra projenin belirli hedefleri doğrultusunda hareket ettik. Hedeflerimizden biri kooperatif alt yapısını oluşturmaktı. Bununla ilgili kooperatifleşme, girişimcilik, liderlik ve iklim değişikliği gibi eğitimler verdik. Nurdağı Meslek Yüksek Okulu bizim proje ortağımızdı. Nurdağı Meslek Yüksek Okulunun organik tarım arazisinde 15 dekarlık alanda moringa oleiferayı yetiştirmeye başladık. Çiftçilerin kendi arazilerinde yetiştirmeyi uygun görmedik. Çünkü kooperatifleşme alt yapısını oluşturmak gibi bir hedefimiz vardı. Bireysel düşünemezdik. Bu yüzden çalışan insanların aynı arazide birbirini tanıyarak, iş ahlakını geliştirerek nereye kadar gidebileceklerini ölçtük” şeklinde konuştu.  

“100 üreticiden 20 üreticiye düştük”

Arazide üretim yaparken 100 üreticiden 20 üreticiye düştüklerini belirten Eskici, “Bu 20 çiftçinin arasından 3 kadın çiftçiyi Hindistan’a götürdük. Orada hem ürünü inceledik hem de oradaki üreticilerle tanışma fırsatımız oldu. Bir de kendi bitkimizi oradakiyle kıyaslama şansı bulduk. Gaziantep toprakları moringa bitkisini yetiştirmek için biçilmez bir kaftan. Çünkü bizim bitkinin kök verimi Hindistan’dakine göre çok daha iyi. Moringa bizde daha hızlı büyüyor” ifadelerini kullandı.

“Projenin bilimsel tabanını da oturttuk”

Projenin bilimsel tabanını da oturtmak için Adana Alparslan Türkeş Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Osman Kola ile anlaştıklarını dile getiren Eskici, “Prof. Dr. Osman Kola bizim proje danışmanı oldu. Bizim yetiştirdiğimiz moringa bitkisinin diğer ülkelere göre, demir, magnezyum oranı ve antioksidan değerleri daha yüksek çıktı. Dolayısıyla bizim bitki pazarda daha fazla yer edinmesini sağlayabilecek verilere sahip. Moringa kooperatifi henüz çok para kazanan bir kooperatif olmasa da kendi kendini döndüren bir kooperatif. Ancak etki mekanizması o kadar geniş ki diğer insanlar, STK’lar ve yerel kurumlar da destek sağlamak istiyor” dedi. Ayrıca Gaziantep’in ilk çiftçi kadın kooperatifini Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurduklarını söyleyen Eskici, şunları kaydetti: “Yerel yönetimler de işin içine girdi ve şu an Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Nurdağı Belediyesinin büyük katkıları oluyor. Böylece yerel bazda çok büyük bir dinamizm yakaladık. Böylece başka kadınlar da kooperatife dâhil olmak istiyor.”

“Moringa dünya ölçeğinde süper gıda olarak geçer”

Moringanın antioksidan değeri, vitamin ile mineral içeriğinin çok yüksek bir bitki olduğunu dile getiren Eskici, şu şekilde konuştu: “Hatta dünya ölçeğinde bu bitki süper gıda diye geçer. Muzdan 17 kat fazla potasyum, ıspanaktan 25 kat fazla demir, portakaldan 7 kat fazla C vitamini havuçtan 4 kat fazla A vitamini içeriyor. Aynı zamanda toksik atıcı özelliği de mevcut. Kısacası yağ yakıcı özelliği, antioksidan ve antienflamatuar özelliği var. Kanser hücrelerinin vücutta yayılımını engelliyor. Diyabet için de çok önemli bir bitki. Kolesterolü düşüren, hatta sıfırlayan bir bitki diyebiliriz. Midedeki asit-baz dengesini çok ciddi bir derecede sağlıyor. Tüketicilerimizden aldığımız geri dönüşlerde bu verilerimizi doğruluyor. Özellikle mide yanması konusunda çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Onkoloji hastanesinden gelen kanser hastalarındaki kanser kütlelerinde 2 ay içerisinde birer santimlik küçülmeler fark edildi. Türkiye’nin birçok farklı ilinden insanlar bize geliyor. Böylece bazı şeylerde para kazandığınız güzel ama insanların gönlüne girmek daha anlamlı. Bizim proje de böyle bir proje.”

“Moringa ilaç sektöründe kullanılabilme özelliğine sahip”

Moringa bitkisinin ilaç sektöründe kullanılabilme özelliğine sahip olduğu için bir sonraki hedeflerinin bitkinin kökleri üzerine yoğunlaşarak farmakolojiye entegre etmek olacağını belirten Eskici, “Türkiye’de bir ilaç firmasına moringa bitkisini ham madde olarak verdik. Farmakoloji alanında şu anda Marmara Üniversitesi ile bir çalışma başlatıyoruz. Bu çalışma diş minelerinin çatlamaması ile ilgili diş ürünleri geliştirme üzerine yapılacak. Diğer taraftan biz bu ürünün analizlerini, etken maddelerini öğrenmek için Kayseri’de bir AR-GE firmasıyla çalışıyoruz. Özellikle anti-bakteriyel serisi için şampuan, boğaz açısı veya covid-19 için sprey üretiyoruz. Moringa bitkisinden makarna da yaptık. Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak GAP İdaresi’nden bir proje desteği aldık. Türkiye’de ilk kez günlük 400 kilogramlık organik moringalı makarna üretimi gerçekleştiriyoruz. Yine GAP İdaresi’nden almış olduğumuz proje desteğiyle çiftçi kadınlarımıza Gaziantep mutfağı eğitimleri verdik. Şu an sabah ve öğlen yemekleri moringa bitkisinden yapılıyor ve satışa sunuluyor” şeklinde konuştu.

“Moringa bitkinin kullanım alanı çok geniş”

Moringa bitkisinin kullanım alanının çok geniş olduğunu söyleyen Eskici son olarak şunları kaydetti: “Kuru ve yaş yaprak olarak salata çeşitlerinde, börekte, bitki çayında, yoğurtta ve çorbada kullanılabilen bir ürün. Bundan dolayı hem yurt dışından hem de Türkiye’den çok talep alıyoruz. İlk olarak satışlarımızı “topraktanpazara.com” internet adresi üzerinden satmaya başladık. Gaziantep İl tarım kredi kooperatifin koopGroos mağazalarında da satışlarımız başladı. Şu an metro marketle de görüşmelerimiz var. Eğe anlaşırsak Türkiye’deki bütün metro marketlerinde ürünlerimiz satışa sunulacaktır.” (MERVAN SAK)

 

 

 

13.09.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin