CHP GAZİANTEP İL BAŞKANI UÇAR 12 EYLÜL DARBESİ İLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YAYIMLADI

CHP GAZİANTEP İL BAŞKANI UÇAR 12 EYLÜL DARBESİ İLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YAYIMLADI

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar 12 Eylül darbesinin 41. Yılına ilişkin yayımladığı yazılı bir açıklamada, "12 Eylül darbesinin miras bıraktığı tüm antidemokratik yasa ve kurumları ortadan kaldıracağız" dedi.

"12 Eylül'ün izlerini silerek Türkiye'yi bu utançtan kurtaracağız"

CHP İl Başkanı Uçar, 12 Eylül 1980 milli iradeye darbe vurmasının yanında darbe yasalarıyla ve darbecilerin söylemleriyle halkın örgütlenmesini ve gençlerin siyasette yer almasını sistematik olarak engellediğini belirterek şöyle devam etti: "12 Eylül'ün izlerini silerek Türkiye'yi bu utançtan kurtarmak görevimiz.12 Eylül'ün bugüne dek bıraktığı anti demokratik uygulama ve yasaları, darbe hukukunu ortadan kaldırmak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni demokrasiyle taçlandırmak görevimiz. 12 Eylül'ün ve darbenin miras bıraktığı tüm yaraları sarmak, 12 Eylül'ün izlerini silerek Türkiye'yi bu utançtan kurtarmak görevimiz. Bu görevi darbecilerin korktuğu, özgürlük için mücadele eden gençlerle yerine getireceğiz" şeklinde konuştu.

"12 Eylül her anlamda Türkiye'yi gerileten bir darbedir"

12 Eylül ile milli iradeye darbe vurulmasının yanı sıra Türkiye'nin her alanda gerilemesi, geleceğinin çalınması anlamına geldiğini dile getiren Uçar, "İdamların, işkencelerin, cezaevi günlerinin ve binlerce aydın, sanatçı, öğretmen, öğrencinin fişlenmesi demektir. Aradan geçen 41 yılın ardından Türkiye hala antidemokratik uygulamalar, siyasallaşan yargı, tarafsızlığını kaybeden basın, bilimsellikten uzaklaşan üniversiteler ve koğuşları dolu cezaevleriyle karşı karşıya bırakılmış durumdadır” dedi.

"İfade özgürlüğünü sağlayacağız"

CHP İktidarında 12 Eylül cuntasının demokrasi ve ifade özgürlüğüne vurduğu prangaları ortadan kaldıracaklarını söyleyen Uçar, şunları kaydetti: “12 Eylül cuntacıları vatandaşlarımıza dayattıkları anayasa ve kanunlarıyla 40 yıldır ülkemizde ifade ve örgütlenme özgürlüğüne pranga vurmuştur. Biz CHP iktidarında 12 Eylül darbesinin ürünü olan kanun ve kurumları ortadan kaldıracağız.”

"Bütün yurttaşlarımızı bir kez daha anıyoruz"

12 Eylül Askeri Cuntası tarafından işkence edilerek öldürülen yurttaşlarımızı bir kez daha rahmetle anan Uçar, "12 Eylül Darbesinin 41. Yılında darbe öncesi ve sonrasında pek çok vatandaşımız toplumsal olaylarda veya sonrasında gördüğü işkencelerde yaşamını yitirdi, 50 gencimiz sıkı yönetim mahkemeleri tarafından idam edildi. 12 Eylül’de yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz" mesajını verdi.

12.09.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin