ESNAFIN YÜZÜ GÜLSÜN

ESNAFIN YÜZÜ GÜLSÜN

Bayram ertesine kadar uygulanacak olan tam kapanma sürecinde maddi olarak yıpranan esnaf bayram öncesi 2 gün dükkanlarını açmak istiyor. Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı (GESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Küsbeoğlu, “2 günlük açılma imkanı sağlanırsa esnafımızın ve bayram alışverişi yapılan çocukların yüzü güler “ dedi.

Esnaf ve sanatkarlar, tam kapanma nedeniyle Ramazan Bayramı’na buruk ve sorunlu girdecek. Maddi sıkıntılar içerisinde boğulan Gaziantepli esnaflar, bayram öncesi kurallara uyarak 2 gün açılma talep ediyor. Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı (GESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Küsbeoğlu, “Aylardan beri hazırlık yaparak raflarını dolduran bayramlık ve ikramlık satan esnaf ve sanatkarımız başta olmak üzere Türkiye çapında 2 milyonu aşkın ve Gaziantep’te 38.400 esnafımızın neredeyse tamamı Ramazan Bayramı’na sıkıntılı giriyor. Kapanmayı hesap edemeyen, borç harç ederek tedarikleri olan raflardaki tüm ürünler esnafın elinde kaldı. Çekle vadeli alınan malların satışı olamayacağı için esnafı bayram sonrası zor günler bekliyor. Aynı sorunu geçen yıl da yaşayan esnaf daha geçen seneki yarası kapanmadan daha büyük bir yarayla karşı karşıya kaldı” dedi.

ESNAF ÇOCUKLARA HARÇLIK VEREBİLSİN

Küsbeoğlu, açıklamasının devamında, “Geleneğimizde bayram denince akla gelen akraba ziyaretleri, bayramlık alışverişleri, bayram tıraşı gibi esnafı hareketlendiren geleneklerimiz ne yazık ki bu yıl da pandemiden dolayı gerçekleşemeyecek. Ramazan Ayını evde geçiren vatandaşlarımız bayramı da evlerinde geçirecekleri için esnafımızın ürünleri raflarda, vitrinlerde ve depolarda kaldı. Özellikle çocuklar için alınan kıyafet, ayakkabı, çanta gibi bayramlıklar, ziyaretlerde götürülen hediyelikler bu yıl tam kapanma nedeniyle esnaftan alınamıyor. Terziler dikiş dikemiyor, ayakkabı ustaları tamir yapamıyor, berberler tıraş edemiyor. Ramazan ayını kepenkleri kapalı şekilde geçiren esnafımız bayrama da buruk giriyor. Vatandaşlarımız çocuklarına bayramlık almak için internet alışverişine mecbur bırakılarak fahiş fiyatlarla karşılaşıyorlar. Oysa mahalle aralarında faaliyet gösteren konfeksiyoncu, ayakkabıcı, çantacı gibi küçük esnafımız ile berber ve kuaför esnafımıza bayram öncesi 2 günlük açılma imkanı sağlanırsa esnafımızın ve bayram alışverişi yapılan çocukların yüzü güler. İnternet firmaları ile rekabet etme gücü olmayan küçük esnafımıza yapılacak bu jest sayesinde bayram öncesi siftah yapılmış olur. Esnafımız en azından bayramda çocuklarına cep harçlığı verebilir” dedi.(ASLI EMEKTAR)

11.05.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin