“ECZANE GÜVENDİR, ECZACINIZA GÜVENİN”

“ECZANE GÜVENDİR, ECZACINIZA GÜVENİN”

Gaziantep Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Demirci,  14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Ülkedeki tüm eczacıların gününü kutlayan Demirci, özlelikle pandemi sürecinde yaşanan sorunlara da değindi. Demirci, “Eczane güvendir, eczacınıza güvenin” dedi.

14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla Gaziantep Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Demirci, mesaj yayımladı. Başkan Demirci, “Gururluyuz çünkü insanlık tarihi kadar eski bir mesleğin üyeleriyiz ve yaşadığımız topraklar üzerinde bilimsel eczacılık eğitimi başlayalı 182 yıl oldu. İkinci yüz yılını doldurmakta olan bir eğitim geçmişine sahip olmak, eczacılık alanının bilimsel yönden geldiği noktanın önemli olduğunu gösterir. 182 yıllık akademik geçmişin eczacılara, toplum sağlığına katacağı faydalar açısından ayrı sorumluluklar yüklediği kanısındayız. Eczacılar, sağlık hizmeti içinde ilaç hizmeti sunmakla kalmaz, halk sağlığı için de önemli görevleri yerine getirirler. Birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olarak tanımlı olan eczaneler, halkın sağlık sorunlarıyla ilgili en kolay ulaşabildiği yerlerdir.  Bu nedenle verilen hizmetin 27 bin noktadan ulaştırılabiliyor olması verilen hizmetin boyutunu çok daha önemli hale getirmektedir” ifadelerine yer verdi.

PANDEMİ DÖNEMİ ve ECZACI

Başkan Demirci, pandemi döneminde eczacıların yaşadığı sorunlara değinerek, “2020 yılının başından beri dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgını sağlık hizmetleri ile bu hizmeti ulaştıran sağlıkçıların önemini tartışmasız biçimde ortaya koydu. Salgının ülkemizi de kasıp kavurduğu 15 aydan beridir eczaneler, bu mücadelede etkin bir biçimde rol alıyorlar. Bu 15 aylık süreçte eczanelerde verilen çaba ve emekler göstermiştir ki; eczaneler sağlık hizmeti içinde son derece önemli ve vazgeçilmez alanlardır. Sunulan hizmet yalnızca ilaç ve ilaç danışmanlığıyla kalmamış, genel pandemi mücadelesine destek, insanımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesine de eczaneler tarafından büyük destekler sağlanmıştır.  Dünyada ve ülkemizde pandemiden milyonlarca insan hayatını kaybederken, salgınla savaşta sağlık hizmeti sunarken hayatını kaybeden 416  sağlıkçı içinde 51 Eczacımızı ve 19 Eczane teknisyenimizi kaybettik .  Bölgemizde ise Eczacı Ayşegül Öğüt, Eczacı Mehmet Cinpolat,  Eczacı Teknisyeni Cuma Kara ve Eczane teknisyeni Sakine Kılıç’ı kaybettik” dedi.

İLAÇ FİYAT KARARNAMESİ GÜNCELLENMELİ

Demirci, “Salgınla birlikte insanların önümüzdeki süreçte kendi yaşamları için yakından izleyeceği başlıca konu kuşkusuz sağlık hizmetlerine devletlerin bakışı ve yaklaşımı olacaktır. Ulaşılabilir, sosyal devlet ilkesi içerinde sunulan sağlık hizmeti dünyadaki tüm insanların en temel hakkıdır. Yine bu temel hakka yeryüzünde yaşayan tüm insanların eşit bir biçimde ulaşması başlıca koşullardandır. Dünyada bugüne dek yapılan Covid-19 aşısı dozu sayısı 1.2 milyarı buldu, bu sayı her geçen gün artıyor. Avrupa Birliği kendi yurttaşları için 1.8 milyar dozluk yedek aşı anlaşmalarının imzalarını aşı üreticileriyle geçtiğimiz hafta içinde attı. Yine ABD ve Kanada gibi ülkeler aşı anlaşmalarını kendi vatandaşları için fazla dozların depolamasını da hesaplayarak yapmaktalar.  Biz eczacılar, sağlığın en temel yaşam hakkı olduğunu ve sağlık hizmetlerinden yeryüzünde yaşayan tüm insanların, zengin-yoksul, gelişmiş-geri kalmış ülke yurttaşı olmasına bakılmaksızın yararlanmaya hakkı olduğunu savunuyoruz.  Ülkemizde geçen yıl 2.2 milyar kutu ilaç tüketilirken bunun parasal karşılığı 50 milyar lirayı bulmaktadır. Yapılan harcamanın yüzde doksana yakın bölümü kamu tarafından karşılanmaktadır. Tüketim içindeki dış-alım  payının giderek arttığını ve yüzde 60’lara yakın olduğunu biliyoruz. Eczaneler sağlık hizmeti sunan küçük ölçekli işletmelerdir. Yapacakları iş ve hizmetin kuralları belli ve sınırlıdır. Kendilerine farklı kar alanları yaratma olanakları yoktur. İlaç şirketlerinin baskısı ve kamunun ilaç fiyat politikalarıyla eczanelerin ekonomik olarak ayakta kalma şansları giderek azalmaktadır. Bu bakımdan enflasyon ve fiyat artışı nedeniyle yaklaşık 15 yılı aşkın süredir güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesi güncellenmeli ve günümüz koşullarına uygun hale getirilmelidir.   Biz eczacılar binlerce yıldır olduğu gibi insanoğlunun yaşamında yer almayı sürdüreceğiz. Yani insanımıza ve insanlığa hizmet etmeye devam edeceğiz.  Eczane güvendir, eczacınıza güvenin” dedi. (TÜLAY KARA)

 

11.05.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin