BARAK ‘GES’ İLE SULANACAK

BARAK ‘GES’ İLE SULANACAK

BARAK OVASININ İHTİYAÇ DUYULAN SUYA ULAŞABİLMESİ İÇİN GES PROJESİ İHALE EDİLDİ

Gaziantep Valiliği ve İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından Fırat Nehri kıyısındaki Barak Ovası’na hayat verecek olan GES Projesi ihale edildi. Proje ile ovanın ihtiyaç duyduğu suya erişim kolaylaşacak,  ucuz elektriğe kavuşacak bin çiftçi sulama yapabilecek. TBMM İdare Amiri ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, proje ile kurak bölgenin ucuz elektrik ile ihtiyaç duyulan suya kavuşacağını müjdeledi.

Gaziantep Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın projesini hazırladığı, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın 20,5 milyon TL destek verdiği proje ile 5 MW’lık GES ihalesi geçtiğimiz günlerde yapıldı. İhale ile kurak topraklara sahip olan Barak ovası için ucuz  elektrik üretmek amacıyla Güneş Enerjisi Santrali kurulacak ve o enerji ile ihtiyaç duyulan su ovaya taşınacak. Bölgeye kurulacak Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile ovanın ihtiyaç duyduğu suya erişim kolaylaşacak, GES sayesinde ucuz elektriğe kavuşacak bin çiftçi sulama yapabilecek.

YÜKSEK ENERJİ MALİYETİ ORTADAN KALKACAK

Seçim çalışmaları sırasında vatandaşlarla yaptığı sohbet esnasında bir vatandaşın Şahin’e ‘Bir kez daha milletvekili olmayı mı, Barak ovası’nın sulaması projesini mi tercih edersiniz’ sorusuna, Milletvekili Şahin, “Kendi doğup büyüdüğüm barak ovasının sulamasını tercih ederim” demişti. TBMM İdare Amiri ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, projeye ilişkin yaptığı açıklamada, “Barak Ovamızı su ile buluşturacak bir önemli adımı daha attık. Gaziantep Valiliği YİKOB tarafından ihalesi gerçekleştirilen, İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Güneş Enerjisi Santrali (GES) projemiz ile birlikte sulamanın önündeki yüksek enerji maliyeti ortadan kalkmış olacak” ifadelerine yer verdi.

BİN ÇİFTÇİ SUYA KAVUŞACAK

Gaziantep’in Nizip ilçesinde yapılacak olan toplam 20 Milyon 500 Bin TL’lik yatırım yüzde 100 hide ile tamamlanacak. 5 MW’lık GES kurulu ile 8 Milyon 632 Bin 440 KW’lık elektrik enerjisi üretme imkanı sağlanacak. Bölgedeki bin çiftçiye düşük maliyetli ve verimli sulama imkanı ile ürün miktar, verim ve çeşitliliğinde artış görülmesi bekleniyor. 35 bin 300 dekar tarım alanının bu proje ile verimli sulama imkanı sağklanmış olacak. Proje ile güneş enerji santrali ile üretilen elektrik enerjisini terfi pompalarında kullanarak tarımsal sulama yapılması amaçlanıyor. Projenin hedefi ise tarım alanlarının sulanması için gerekli olan elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanması. Proje ile fıstık, zeytin, arpa, buğday, pamuk, nane, mısır, nohut, nar, sarımsak ve üzüm yetiştiricileri sulama desteği almış olacak. Proje 18 ay sürecek. (NEVRE DUMAN)

7.06.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin