AŞILAMADA TEDARİK SIKINTISI

AŞILAMADA TEDARİK SIKINTISI

Ocak ayında uygulanmaya başlanan korona virüs aşısı ülke genelinde 17 milyonu aşkın vatandaşa uygulandı. Gaziantep’te 1.ve 2. doz olarak toplam 235 bin kişiye uygulanan aşıda tedarik sıkıntısı yaşanıyor. Ülkeye getirilen yüklü miktarda aşının şişelenip önümüzdeki günlerde illere dağıtılması bekleniyor.

Ocak ayının 14’ünden bu yana ülke genelinde korona virüs aşısı 17 milyon 24 bin 677 kişiye uygulandı. Gaziantep’te aşı yapılan 235 bin 90 kişiden 1.doz aşısını yaptıranlar 136 bin 339, 2. doz aşısını yaptıranlar ise 98 bin 751 kişiye ulaştı. Gaziantep genelinde nüfusa oranla yavaş ilerleyen aşılamaya, son günlerde aşı tedariki noktasında yaşanan sorun da eklendi. Özellikle aile sağlığı merkezlerinde aşı bulunmaması sırası gelen vatandaşların da aşı vurulamamasına sebep olurken, aşıların önümüzdeki günlerde illere dağıtılması bekleniyor.

MAHALLE ANALİZLERİ YAPILMALI

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla, aşılamada hedef nüfusun total aşılama miktarının düşük olduğuna dikkat çekerek, aşı tedarikinde de sorun yaşandığını belirtti. Başkan Tarla, özellikle aile sağlığı merkezlerine randevulu vatandaşların sayısının yarısı oranında dahi aşı tedariki sağlanamadığına dikkat çekti. Tarla, hastaların aşılanmadan ASM’lerden geri döndüğünü ve bu sebeple vatandaşların tepkisi ile karşılaştıklarını belirtti. Vaka sayılarının yükselişte olduğu Gaziantep için mahalle analizleri yapılması gerektiğini belirten Tarla, “Vaka artışının sebepleri, hangi mahallelerde atış yaşandığı incelenmeli ve hedef nüfus hızlıca aşılanmalı” dedi. (NEVRE DUMAN)

 

6.04.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin