15 TEMMUZ GECESİ DESTAN YAZILDI

15 TEMMUZ GECESİ DESTAN YAZILDI

15 TEMMUZ 2016 TARİHİNDE FETULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN DARBE GİRİŞİMİ HALKIN KAHRAMANSI MÜCADELESİ İLE GERİ PÜSKÜRTÜLDÜ

KAHRAMANLIK MÜCADELESİNİN 5.YILI

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Gaziantep’te tören, etkinlik ve ziyaretler gerçekleştirildi. Programlar kapsamında Gaziantep Valisi Davut Gül ve protokol üyeleri şehitlikleri ziyaret etti, şehit aileleri ile görüştü. Gün boyu devam eden etkinliklerde 5 yıl önce yaşanan darbe girişimine karşı kahramanca mücadele eden vatandaşlar 15 Temmuz gecesi yaşananları da anlattı.

Gaziantep’te 15 Temmuz 2016 yılında meydana gelen hain darbe girişiminin 5.yıl dönümünde birçok etkinlik, program ve ziyaret gerçekleştirildi. Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Bekmez, Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Önder Sekücü, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş ve şehit ailesinin katılımı ile Asri Mezarlık’taki şehitlik ziyaret edildi.

ŞEHİT AİLELERİ İLE GÖRÜŞTÜLER

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında protokol üyeleri Asri Mezarlık’ta şehitlik ziyaretinde bulundu. Şehit mezarlarına karanfil bırakan Vali Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şehit aileleri ile sohbet etti, taleplerini dinledi. Şehitlik ziyaretleri öncesinde İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar tarafından mevlit okundu.

ULU CAMİİDE MEVLİT OKUNDU

Şehitlik ziyaretlerinin ardından Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve protokol üyeleri şehit ve gazi ailelerini ziyaret etti. Ulu camide düzenlenen mevlit programının ardından kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda kılınan akşam namazının ardından protokol üyeleri konuşma gerçekleştirdi.

BU MİLLET DİMDİK DURDU

15 Temmuz 2016 gecesi destansı bir direnişin tarihe geçtiğini belirten Vali Davut Gül, “Türkiye 2016 yılının 15 Temmuz’unda FETÖ İhanet Şebekesi tarafından organize edilen hain bir darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kalmış, Saat 22 sıralarında başlayan devleti ve hükümeti ele geçirme teşebbüsü, aziz Milletimizin destansı direnişiyle 16 Temmuz sabahı engellenmiştir. Tarihinde darbelere sıkça şahit olan bu millet, 15 Temmuz’da kendi vatandaşına kurşun sıkan, tankları şehir meydanlarına süren, halkına bombalar yağdıran hainlere geçit vermeyerek o gece ihanetin karşısına çıkmakta bir an bile tereddüt etmemiş, tüfeğin, tankın, topun karşısında dimdik durmuş, demokrasiye sıkılan kurşunlara gövdesini siper etmiştir” dedi.

TÜRKİYE GEÇİLMEZ

15 Temmuz gecesi büyük bir mücadele verildiğini aktaran Vali Gül, “Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Kurtuluş Savaşında olduğu gibi, Aziz Türk Milleti 15 Temmuz’da da Destan yazmıştır. Şanlı tarihimizin sayfalarına daima kahramanlık destanı yazan, kahramanlık genlerini bünyesinde daima muhafaza eden bu Aziz Millet, 15 Temmuz’da vatan ve bayrak sevgisini tüm dünyaya bir kez daha haykırarak “Türkiye Geçilmez” anlayışını tarihin sayfalarına altın harflerle adeta kazımıştır. Çanakkale Ruhu ve 15 Temmuz ruhu ayakta oldukça daima büyüyen, gelişen ve dünyanın önde gelen devletleri arasında yer alan Ülkemiz her alanda bağımsızlığı uğruna mücadele etmeye devam edecektir. Şanlı tarihi kahramanlık destanlarıyla dolu olan Aziz Türk Milleti, ülkemizin güvenliğine, birlik ve beraberliğine, milli iradesine yöneltilen her türlü girişime dün olduğu gibi, bugün ve yarın da asla izin vermeyecektir” dedi.

15 TEMMUZ TÜRK MİLLETİ’NİN DİRİLDİĞİ GÜN

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hain darbe girişimine ilişkin, “15 Temmuz, demokrasi mücadelemizin en önemli noktalarından biridir. Millî iradenin vesayete, cesaretin ihanete, milletin hainlere galebe çaldığı, insanlık tarihine altın harflerle yazılmış büyük bir demokrasi mücadelesinin adıdır.  O gece milletimiz kadını erkeği, genci yaşlısıyla nesiller boyu hatırlanacak büyük bir zafere imza atmıştır. 15 Temmuz tıpkı İstiklal Harbimiz gibi Türk Milleti’nin topyekûn ayağa kalktığı, dirildiği ve şahlandığı gündür. Demokrasi nöbetleriyle başlayan, tarihî Yenikapı Mitingiyle ete kemiğe bürünen bu dayanışma iklimi, başta terör ve vesayetle mücadele olmak üzere ülkemizi tüm cephelerde daha da güçlendirdi. Çünkü tarih bir milletin sadece geçmişi değil, istikbalinin de pusulasıdır. Biz geçmişimize bakınca sadece ibret almayız, aynı zamanda kuvvet, cesaret ve ilham alarak kendi pusulamızı oluştururuz” dedi.

YÜCE DEVLETİMİZ VAR OLSUN

Başkan Şahin, Gaziantep’in esir olmayacağına vurgu yaparak, “Bu necip millet ülkesine yönelik işgal girişimine büyük bir direniş göstererek Mehmet Akif Ersoy'un "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" duasının gereğini yapmıştır. Bizler özgürlük ve bağımsızlığa âşık bir milletin evlatlarıyız. Dava vatan olduğunda her birimiz canımızı seve seve feda ederiz. O gece de tarih tekerrür etti ve milletimiz bağımsızlık ve demokrasisine göz diken hainleri yüreklerindeki iman ve bayrak sevgisi ile bertaraf ederek şanlı tarihine layık olduğunu kanıtladı. Tarih milletimizin kahramanlığını unutmayacaktır. “Gaziantep şehit olur, gazi olur ancak esir olmaz” sözünün hakkını vererek darbecilere teslim olmayan, meydanları darbecilere teslim etmeyen, kadını, erkeği, yaşlısı genci, çocuğu engellisi tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hiç şüphesiz vatan uğruna şehadet şerbetini içen şehitlerimiz ve gazilerimiz kalplerimizdeki yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Aziz milletimiz, yüce devletimiz var olsun, birliğimiz daim olsun” ifadelerine yer verdi. (NEVRE DUMAN)

 

16.07.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin