Sanal paraya sanal vergi geliyor !

MEHMET SİNAN ŞENLİK

Sanal paraya sanal vergi geliyor !

Sanal Para Nedir ?
Sanal para hayatıma bitcoin ile giren ödemelerin işlenmesine yardımcı olan bir teknolojidir. Bu para birimi herhangi bir banka veya kamu otoritesi tarafından düzenlenmez. Bu nedenle, herhangi bir geleneksel para birimi ile ilgisi yoktur. Geliştiriciler sanal parayı düzenler ve kontrol eder. Geliştirilen her sanal para biriminin kendine özgü bir algoritması vardır. Kullanılan blok zincir teknolojisi bu para birimini oluşturur.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin , Ocak 2009'da oluşturulan dijital bir para birimidir. Gizemli bir şekilde Satoshi Nakamoto tarafından bir whitepaperda ortaya konulan fikirleri takip eder. Bu Teknolojiyi yaratan kişi veya kişilerin kimliği hala bir muamma. Bitcoin , geleneksel çevrimiçi ödeme mekanizmalarından daha düşük işlem ücretleri vaat ediyor ve devlet tarafından verilen para birimlerinin aksine, merkezi olmayan bir otorite tarafından işletiliyor

Bitcoin bir tür kripto para birimidir. Fiziksel bitcoin yoktur, yalnızca herkesin şeffaf erişime sahip olduğu halka açık bir defterde tutulan bakiyeler vardır. Tüm bitcoin işlemleri, muazzam miktarda hesaplama gücü ile doğrulanır. Bitcoinler herhangi bir banka veya hükümet tarafından verilmez veya desteklenmez, bireysel bitcoinler bir emtia olarak değerli değildir. Yasal ihale olmamasına rağmen, Bitcoin çok popüler ve toplu olarak altcoin olarak adlandırılan yüzlerce başka kripto para biriminin piyasaya sürülmesini tetikledi. Bitcoin genellikle "BTC" olarak kısaltılır.

Bitcoin Nasıl Çalışır ?
Her Bitcoin temelde bir akıllı telefon veya bilgisayardaki 'dijital cüzdan' uygulamasında saklanan bir bilgisayar dosyasıdır.

İnsanlar Bitcoin'leri (veya bir kısmını) dijital cüzdanınıza gönderebilir ve siz de başkalarına Bitcoin gönderebilirsiniz.

Her bir işlem, blok zinciri adı verilen halka açık bir listeye kaydedilir.

Bu, insanların sahip olmadıkları paraları harcamalarını, kopyalarını çıkarmalarını veya işlemleri geri almalarını engellemek için Bitcoin tarihinin izini sürmeyi mümkün kılar.

Bitcoin'i Anlamak
Bitcoin sistemi, tümü bitcoin kodunu çalıştıran ve blok zincirini depolayan bir bilgisayar topluluğudur ("düğümler" veya "madenciler" olarak da adlandırılır) . Mecazi olarak, bir blok zinciri bir bloklar koleksiyonu olarak düşünülebilir. Her blokta bir işlem koleksiyonu bulunur. Blok zincirini çalıştıran tüm bilgisayarlar aynı blok ve işlem listesine sahip olduğundan ve bu yeni blokların yeni bitcoin işlemleriyle doldurulduğunu şeffaf bir şekilde görebildiğinden, kimse sistemi aldatamaz.

Bir bitcoin "düğümü" çalıştırsın ya da çalıştırmasın, herkes bu işlemlerin canlı olarak gerçekleştiğini görebilir. Kötü bir eylemi başarmak için, bir hackerın Bitcoin'i oluşturan bilgi işlem gücünün% 51'ini çalıştırması gerekir. Bitcoin, Ocak 2021 itibariyle yaklaşık 12.000 düğüme sahip ve bu sayı artıyor ve böyle bir saldırıyı pek olası değil.

Ancak bir saldırının gerçekleşmesi durumunda, bitcoin madencileri - bilgisayarlarıyla bitcoin ağında yer alan insanlar - büyük olasılıkla yeni bir blok zincirine geçerek hackerın saldırıyı gerçekleştirmek için ortaya koyduğu çabayı boşa çıkaracaklardı.

Bitcoin tokenlerinin bakiyeleri, onları oluşturmak için kullanılan matematiksel şifreleme algoritması aracılığıyla birbirine bağlanan uzun sayı ve harf dizileri olan genel ve özel "anahtarlar" kullanılarak tutulur . Genel anahtar (bir banka hesap numarasıyla karşılaştırılabilir), dünyaya yayınlanan ve başkalarının bitcoin gönderebileceği adres olarak hizmet eder.

Özel anahtar (bir ATM PIN'iyle karşılaştırılabilir), korunan bir sırdır ve yalnızca bitcoin aktarımlarını yetkilendirmek için kullanılır. Bitcoin anahtarları, bitcoin alım satımını kolaylaştıran ve kullanıcıların coin sahipliğini takip etmesini sağlayan fiziksel veya dijital bir cihaz olan bitcoin cüzdanı ile karıştırılmamalıdır. "Cüzdan" terimi biraz yanıltıcıdır, çünkü bitcoin'in merkezi olmayan yapısı, onun asla bir cüzdanda "saklanmadığı", aksine bir blok zincirinde merkezi olmayan bir şekilde saklandığı anlamına gelir.

Eşler Arası Teknoloji
Bitcoin, anında ödemeleri kolaylaştırmak için eşler arası teknolojiyi kullanan ilk dijital para birimlerinden biridir . Yönetim hesaplama gücüne sahip olan ve bitcoin ağına katılan bağımsız bireyler ve şirketler - bitcoin "madencileri", blok zincirindeki işlemlerin işlenmesinden sorumludur ve ödüller (yeni bitcoin'in piyasaya sürülmesi) ve ödenen işlem ücretleriyle motive edilirler. bitcoin.

Bu madenciler, bitcoin ağının güvenilirliğini güçlendiren merkezi olmayan otorite olarak düşünülebilir. Yeni bitcoin madencilere sabit, ancak periyodik olarak düşen bir oranda serbest bırakılır. Toplamda çıkarılabilecek yalnızca 21 milyon bitcoin var. 30 Ocak 2021 itibariyle, var olan yaklaşık 18.614.806 bitcoin ve çıkarılacak 2.385.193 bitcoin kaldı. 3
Bu şekilde, bitcoin diğer kripto para birimleri fiat para biriminden farklı şekilde çalışır; merkezi bankacılık sistemlerinde para birimi, mallardaki büyümeye uygun bir oranda serbest bırakılır; bu sistemin amacı fiyat istikrarını korumaktır. Bitcoin gibi merkezi olmayan bir sistem, yayınlanma oranını önceden ve bir algoritmaya göre belirler.

Detaylı bilgi için Linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://www.koprudijital.com/2021/04/02/sanal-paraya-sanal-vergi-geliyor/

2.04.2021 (MEHMET SİNAN ŞENLİK)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Yapay Zeka Sanat Üretebilir mi?

Sosyal medya şirketleri temsilcilik atadı!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin