Hazreti Yunus

Hazreti Yunus

Hazreti Yunus, peygamber olarak Musul yakınlarında Ninova halkına gönderilmişti. Ninova çok büyük ve kalabalık bir şehirdi. Ninovalılar putlara tapıyordu. Hz. Yunus onlara putlara tapmayıp bir olan Allah’a iman etmelerini söylüyordu. Yıllarca Hz. Yunus kavmine tevhidi yani Allah’ın birliğine iman etmelerini anlattı.

Ne var ki uzun yıllar çok uğraşmasına rağmen çok az kişi iman etmişti. Hazreti Yunus bu duruma çok üzülüyordu. Ninova’yı terk etmeye karar verdi. Bir gemiye binerek oradan ayrıldı.

Gemi yol alırken birden fırtına çıktı. Gemidekilerin inançlarına göre fırtına çıkma sebebi içlerinde efendisinden kaçan bir kölenin bulunması idi. O kaçak köleyi denize atarlarsa fırtına dinecekti.

Hz. Yunus, Allah kendisine izin vermeden kavmini terk etmişti. Bu sebeple gemidekilerden kendisini denize atmalarını istedi. Onlar Hz. Yunus’u denize atmak istemediler. Hz. Yunus onlara kura çekmelerini söyledi. Çekilen kurada Yunus Peygamber çıktı. Onun efendisinden kaçan bir köle olmadığını biliyorlardı. Bu yüzden kurayı bir daha, bir daha çektiler. Üçünde de Hz. Yunus çıkınca onu denize attılar.

Hz. Yunus’u bir müddet sonra çok büyük bir balık yuttu. Balık onu yutmuş ama ona zarar vermemişti. Balığın karnı karanlıktı. Hazreti Yunus günlerce balığın karnında kaldı. Bu müddet içinde Allah’a sürekli şöyle dua etti: “Lâ ilâhe illa ente sübhaneke innî küntü mine’z zalimin.” Yani, devamlı “Senden başka hiçbir ilah yoktur. Seni eksikliklerden uzak tutarım. Gerçekten ben haksızlık edenlerden oldum.” diyordu.

Allah, Hz. Yunus’un duasını kabul etti. Onu yutan büyük balık, Hz. Yunus’u kıyıya bıraktı. Balık ona zarar vermemişti ama onun karnında halsiz ve bitkin düşmüştü. Bir süre sonra kendine geldi ve kavmini merak etti.

Bu esnada Ninovalılar da Hz. Yunus’a iman etmediklerine pişman olmuşlardı. Her yerde onu aramaya başladılar. Önceki peygamberlerin kavimleri yaptıkları kötü işlere pişman olmamışlar, hatta peygamberlerine daha da çok eziyet etmişlerdi. Bu sebeple azaba uğramışlardı. Oysa Ninovalılar tövbe etmiş ve azaptan kurtulmuştu. En sonunda Hz. Yunus’u buldular. Hz. Yunus da onların tövbe etmiş olmasına çok sevindi.

 
 
5.04.2021 (Zeynep Kocalar)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Ramazan Orucu

NORMALLEŞME ÖNCESİNE DÖNMEYELİM

Altın Yumurtlayan Kaz

MUTLULUK

KURALLARA UYMAMIZ LAZIM

Dünya Fani İmiş!

Karanlığın Aydınlığı Olur mu?

TEK DERT: NEFES

ESKİYE DÖNMEYELİM

SİVRİSİNEKTEKİ MUCİZE

BEYAZ GELİNLİK

İnanmak ihtiyacı doğuştan mıdır?

NAMAZ VE KARAKTER GELİŞİMİ

BALA BAN

Çalışkan ve Tembel

Çalışkan ve Tembel

BESMELE: HER HAYRIN BAŞI

MASKESİZLER

Afetler

BECEREMEDİK

BECEREMEDİK

HA GAYRET

ŞİDDET

SİZİN KARDEŞ AİLENİZ YOK MU?

Göz Hakkı

“Bir Çiçek”

SENİN HİKAYEN

Öğrenilecek bir duygu: Annelik

Korona ile değişen dünya

KORONA İLE GEÇEN 6 AY

Aşûre Günü

DUYGU İÇİN…

Beş Kişiyle Arkadaş Olma

ANNE DUASI

SAĞLIKLI BAYRAMLAR

Akıllı Hâkim

CANINIZIN KIYMETİ YOK MU?

Sabah Namazı

NORMALLEŞME DEDİK AMA…

“Hayatı Iskalamak”

HIRSIZLIK VE ÖLÜM

En Büyük Cömert

KORONALI BAYRAM

BAYRAMDA SARILMAK İÇİN!

KANIMIZDAKİ AÇLIK

Koronanın Ramazan’a etkisi

Teknoloji Bağımlılığı

BAKIN NE ÖĞRENDİK!

KORONA’DA EKSİLERİMİZ ARTILARIMIZ

TEDBİRLERE UYALIM

HAYAT EVE SIĞAR

BU YAZIYI DİKKATLİ OKUYUN!

PARASI OLMAYANLAR NASIL KORUNACAK?

CORONA VİRÜS

Şehit helvası zenginlere tatlı gelir

GAZİANTEP LEZZETİNİN FAYDALARI

BİRLİKTEYSEK GÜZELİZ

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin