SULAMA, BİTKİSEL ÜRETİM VE HAYVANCILIK PROJELERİNDE MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

SULAMA, BİTKİSEL ÜRETİM VE HAYVANCILIK PROJELERİNDE MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

12. GAP Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla Ortadoğu Fuar Merkezi’nde start aldı. Bakan Pakdemirli, Gaziantep’in tarımsal üretim ve ihracattaki başarısına övgüler yağdırırken, kente proje müjdeleri de verdi. Gaziantep, sulama alanında 9, bitkisel üretim ve meralar alanında 5, hayvancılık alanında 5 proje müjdesi ile tarım ve hayvancılıkta daha da güçlenecek.

12. GAP Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletvekilleri, il protokolü ve belediye başkanlarının katılımıyla Ortadoğu Fuar Merkezi’nde açıldı. Fuarın açılışında konuşma gerçekleştiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Gaziantep medeniyetler şehri, üretim şehri. Bizim için en kıymetlisi; Gaziantep sahip olduklarının farkında bir şehir. Varlığını, zenginliklerini, imkanlarını iyiye, doğruya, başarıya çeviren doğru bir şehir. Yüzölçümünün arıdan fazlası tarıma elverişli topraklardan oluşuyor. Antepfıstığından zeytine, biberden üzüme, buğdaydan mercimeğe kadar yüzlerce ürün yetiştiren bu bereketli topraklar Türkiye’nin tarım ve gıda deposu konumunda. Bu potansiyel, üreticilerimizin emeği, bakanlığımızın destekleriyle birleşince Gaziantep’in tarımsal üretiminde önemli artışlar yaşanıyor. Son 1 yılda Gaziantep’in toplam tarımsal üretim değeri yüzde 78 gibi bir rekor artış yaşadı” dedi.

GAZİANTEP, KALİTELİ ÜRETİMİ TARIMSAL SANAYİ İLE BULUŞTURUYOR

Fuarın başta kent ve ülke ekonomisi olmak üzere Gaziantep’in tarım ve hayvancılıktaki başarısına önemli katkılar sağlayacağına dikkat çeken Bakan Pakdemirli, “Özellikle yeni tarım teknolojileri, yeni yöntem ve yeni fırsatlarla tanışan çiftçimiz de üretimin kalitesini artıracak, hasat imkanlarını genişletecek. Zira Gaziantep, kaliteli üretimini tarımsal sanayi ile güçlü bir şekilde buluşturan şehirlerimizin en başında geliyor. Gaziantep sadece Türkiye’ye değil, Dünya’ya da ürün gönderen bir şehir. Tarım ve gıda ürünlerine ihracatımızın yüzde 13 gibi önemli kısmı bu topraklardan yapılıyor. Gaziantep tarım ve gıda ürünleri ihracatında Türkiye’de 3.sırada. Geçen yıl 42.6 milyar dolara ulaşan ihracatı ile Gaziantep, tarım ve gıda ürünlerini Dünya’ya taşıyan illerimiz arasında geliyor. Bakanlık olarak verdiğimiz desteklerinin, Gazianteplilerin girişimciliği, çalışkanlığı sayesinde ihracata dönüştüğüne şahit oluyoruz” dedi.

GASTRONOMİ TURİZMİ KAZANDIRIYOR

Gaziantep’te 36 gıda ürününün coğrafi işaret aldığını hatırlatan Bakan Pakdemirli, “Gaziantep baklavası Avrupa Komisyonu tarafından coğrafi işaret alan gıda ürünümüz. Son yıllarda Gastronomi turizmi, gezi turizminden daha fazla gelir getirecek hale dönüştü. Gaziantep’in gastronomi potansiyeli turizm anlamında bizim için önemli. Dünyada ülkesinin ismiyle değil şehrinin ismiyle anılan tek mutfak Gaziantep mutfağıdır. Neden insanlar İtalya’dan uçağa binip Gaziantep’e yemek yemeye gelmesin? Fuar, Gaziantep’in gastronomi potansiyelini daha geniş kitlelere ulaştırması açısından da ayrıca önemli. Fuarda bulunan standımızla marka projelerimizin tanıtımı yapılacak, panel ve seminerler düzenlenecek.  Ülkemiz coğrafi konum açısından büyük bir öneme sahip. 4 saatlik uçuş mesafesi ile dünya nüfusunun yüzde 40’ına ulaşabiliyoruz. Sahip olduğumuz bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek için çalışmalarımıza var gücümüzle hız kesmeden devam ediyoruz. Bu amaç doğrultusunda yapmış olduğumuz yatırımlar ile geçtiğimiz yıl meteorolojik kuraklık ve küresel ısınmanın etkilerine rağmen toplam bitkisel üretimimiz 9 Milyon ton artışla 126 Milyon tona yükselerek Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Büyükbaş hayvan varlığımız 2020’de 18.2 milyon başa yükselerek cumhuriyet tarihimizin en yüksek zirvesine ulaştı. Küçükbaş hayvan varlığımız son 1 yılda yüzde 12 artışla 54.1 milyon başa yükselerek son 30 yılın en yüksek rakamına ulaştı. 2020’de yüzde 4.8 büyüyen tarım son 5 yıldaki en yüksek büyüme rakamına ulaştı” dedi.

ÜRETİCİ DOSTU POLİTİKALAR ÜRETİYORUZ

2002 yılı öncesinde tarımsal desteklerin az olduğuna dikkat çeken Bakan Pakdemirli, “2002 sonrasında hem destekte artış hem de etkin müdahale mevcut. Son 3 yılda tarımsal desteklerin yüzde 65 artışını 24 milyar liraya çıkarıyoruz. Müdahale anlamında ise üretici dostu politikalar üretiyoruz. Göreve geldiğimiz günden beri maliyet ve piyasa fiyatlarını dikkate alarak alım fiyatlarını hasat öncesinde üreticilerimizi memnun edecek şekilde açıklıyoruz. Dengeli bir piyasa oluşmasını sağlıyoruz. Hem üreticiyi koruyor hem de tüketiciyi kolluyoruz. Son 19 yılda Gaziantep ve orman sektörüne 10 milyar TL tarımsal destek verdik. Bu yılın ilk 4 ayında Gaziantepli çiftçilere bitkisel üretim desteğinin yüzde 70’i olan 85 Milyonu ödeyerek kaynağa en fazla ihtiyaç duydukları zamanda üreticimizin yanında olduk. Kırsal kalkınma desteklerimiz kapsamında Gaziantep’imize 145 milyon TL hibe desteği verdik. Hayvancılığın olmazsa olmazı çayır meralarımıza özel hassasiyet gösterdik. Gaziantep’te 12 tarımsal ovamızı sit alanı olarak koruma altına aldık. 2 içme suyu tesis, 6 baraj, 3 gölet, 9 sulama tesisi, 2 hidroelektrik santral olmak üzere 68 tesisi hizmete aldık. Geçtiğimiz yıl Düzbağ Projesi’nin ishale hattını tamamlayarak hizmete aldık” dedi.

2021 SU VE SULAMADA HAMLE YILI

2021 yılını su ve sulamada hamle yılı olarak ilan ettik. Geçen hafta Cumhuriyet tarihinde ilk defa gerçekleştirdiğimiz 1. Su Şurası’nı cumhurbaşkanımızın himayesinde başlattık. Ekim ayına kadar Su Şurası kapsamında yoğun bir çalışma sürecine girdik. 1. Su Şurası kapsamında ilgili herkesi ortak hedeflerimizi ortaya koymaya ve yol haritamızı belirlemeye davet ettik. Su şurası ile ilgili toplantılarımızı Gazianteplilerimizi de davet ediyorum. Su gıda tarım ürünlerimizin garantisi durumunda. 2050 yılında nüfusumuzun 106 milyona ulaşması bekleniyor. Bunu doyurmak için de yüzde 60 daha fazla gıda, yüzde 15 daha fazla su gerekiyor. Gaziantep’te ve ülkemizin tamamında suyumuzu en verimli şekilde nasıl kullanacağımızı hesap ederek suyun gücünü milletimizle buluşturmaya devam edeceğiz.

SULAMADA 9 PROJE MÜJDESİ

Gaziantep’e 915 milyon liralık 9 proje müjdesi ile geldiklerinin altını çizen Bakan Pakdemirli, “Kayacık Sulaması birinci kısmı ile Oğuzeli’nde 16 bin dekarlık tarım arazisi sulama şebekesi inşaatını tamamlayacağız. Kılavuzlu Sulaması 4. Kısım sulaması ile 6 bin 100 dekar tarım arazisinin sulama şebekesinin inşaatını bitiriyoruz. İslahiye güneş Barajı sulaması ile 5 bin 40 dekar arazinin modern sitem ile sulanmasını sağlayacağız. Yarın da inşaatı ile ihalesini yapmış olacağız. Nurdağı-Hamidiye gölet Sulamasıyla 2 bin 740 tarım arazisini modern sistemlerle sulamaya açmak için geçen ay çalışmalara başladık. Yavuzeli Merziman Çayı sulamasıyla 9 bin 210 dekar tarım arazisinin sulanmasına hizmet edecek kanalını yapıyoruz. Ocak ayında sözleşmesini imzalayarak işe başladık. Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projesiyle Oğuzeli sınırlarında bulunan toplam 41 yerleşim birimine ait toplam 332 bin hektar tarım arazisinin toplulaştırılması 850 kilometere tarla içi ulaşım yolu yapılması ve mühendislik işlerini de biz yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki ayın başında ihalesini yapacağız. Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projesi kapsamında Karkamış sınırlarında bulunan toplam 35 köye ait 26 bin 200 hektar tarım arazisinin toplulaştırma işlemleri ve 938 kilometre tarla içi ulaşım işinde de bu ay sonunda ihaleye çıkacağız. Nizip Küçük Sanayi Sitesi’ni Taşkınlardan koruma projesinde Ocak ayında sözleşmeyi imzalayarak işe başladık. İslahiye Arpalı Mahallesi’ni taşkınlardan korumak üzere yapılacak proje için de önümüzdeki günlerde ihaleye çıkıyoruz. Gaziantep’imiz bu yatırımlarla su gibi aziz olsun” ifadelerine yer verdi.

BİTKİSEL ÜRETİM İÇİN 5 YENİ PROJE

Gaziantep’te bitkisel üretimi geliştirmek ve meraları ıslah etmek üzere 5 yeni projeyi başlattıklarını belirten Bakan Pakdemirli, “13 bin dekar nadas alanlarımızda kırmızı mercimek ekimi, 5 bin erkek Antepfıstığı ağacı ile 5 bin dekar alanda fıstık bahçesi tesisi, Verimi artırmak için 10 bin litre organik sıvı gübrenin biber yetiştiriciliğinde kullanılması, 13 bin dekar alanda mera ıslah projesi, 9 bin dekar alanda yem bitkileri ekimi ayrıca Antepfıstığı Enstitüsü Müdürlüğü’nde bulunan toprak ve yaprak laboratuvarı akreditasyon sürecini tamamladı. Tüm üreticilerimize hizmet vermeye başladı” dedi.

HAYVANCILIK DESTEKLERİNDE 5 MÜJDE

Gaziantep’in hayvancılık üretim ve ihracat merkezi olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli, “Hayvancılık alanında da desteklerimiz kapsamında da şehrimize 5 yeni müjdemiz var. Toplam 190 milyon bütçeli Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Yoluyla Yaygınlaştırılması Projesini geçen ay başlattık ve Gaziantep'i de bu projeden faydalanan illerimiz içinde dahil ettik. Yaklaşık 3 yıl sürecek bu proje kapsamında büyükbaş hayvanlara ücretsiz suni tohumlama yapacağız. Bal ile birlikte katma değerli arı ürünleri üretiminin artırılmasına yönelik üreticimizin güneş enerjisi sistemleri, arıcı barınağı, arı kovanı, alet ve ekipman alımını destekleyeceğiz.  GAP, DAP, DOKAP ve KOP Projeleri kapsamında ahır ve ağıl yapan 200 üreticimize 1,4 milyon lira hibe desteği ödedik. 2021'de de ahır- ağıl yapımıyla birlikte hayvan çadırı alımına da yüzde 50 hibe desteği veriyoruz.  Göçer yetiştiricilerimize anaç koyun, keçi desteğine ilave 2 lira göçer desteği vereceğiz. İvesi ırkı koyun ve kıl keçisini soy kütüğü projesine dahil ettik. Soy kütüğü kaydı tutulan işletmelere hayvan başına 100 lira, bu işletmelerden koç ve teke alan yetiştiricilere 500 lira destekleme ödemesi yapacağız” dedi.

540 GAZİANTEPLİ ‘GENÇ ÇİFTÇİ’ OLDU

Bakan Pakdemirli, “Kırsal Kalkınma yatırımlarının desteklenmesi projesi kapsamında da Gaziantep’te güzel yatırımlar yapıyoruz. Bu kapsamda Gaziantep’te 267 milyon lira yatırım tutarında 309 projeye yaklaşık 134 milyon lira hibe ödemesi yaptık. Gaziantep’te bu desteklerden faydalanarak kendi işini kuran yüzlerce istihdam sağlayan yüzlerce kardeşimiz var.  Genç Çiftçi Projesi kapsamında 540 Gaziantepli gencimize 16,2 milyon lira hibe desteği vererek memleketlerinde iş imkanı sağladık. Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ile ilgili yatırımlarda kabul edilenlerde 3 milyon liralık yatırımın yarısını hibe desteği vermeye devam edeceğiz. Gaziantep Nizip, Oğuzeli, Karkamış karayolu kenarını komple ağaçlandıracağız.  Her bir fidanımız Gaziantep’in geleceğine nefes, mutfağına bereket olsun.  Bu fuarla inşallah ticari ilişkilerimizi daha da güçlendirmiş, bölgesel ve küresel ölçekte yeni iş birliklerine kapı aralamış olacağız. Türkiye’nin de Gaziantep’in de potansiyeli büyük” dedi.

FUARLAR SEKTÖR İÇİN ÖNEMLİ

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, fuar açılışında yaptığı konuşmada, “Güçlü sanayisi ile geniş ürün yelpazesinde üretim yapan Gaziantep, gıda sanayisinde oluşturduğu katma değer, sağladığı istihdam ve ihracatıyla bu anlamdaki gücünü bu süreçte bir kez daha göstermiştir. Salgın döneminde Gaziantep gıda üretimi tüm dünyaya ihraç ederek yaşamsal ihtiyaçların karşılanması noktasında kritik bir rol üstlenmiştir. Gaziantep sanayisinin önemli bir bölümünü gıda sektörü oluşturmaktadır. 2020 yılında Gaziantep'in ihracatta ilk sırasında yüzde 44 ile tekstil sanayisi yer alırken ikinci sırasında ise yüzde 29 oranıyla tarımsal sanayi, hububat ürünleri yer almıştır. 2020 yılında Gaziantep'ten yapmış olduğumuz 7 milyar 935 milyon dolarlık ihracatımızın içerisinde tarıma dayalı üretimlerin payı 2 milyar 265 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Orta Doğu ülkeleri, AB ülkeleri ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine Gaziantep'ten gıda ürünleri ihracatı yapılmaktadır. Tüm sektörlerde olduğu gibi komşu ülkelerimiz ile ticari ilişkilerimiz bu anlamda geçmişe dayalı olarak devam etmektedir. O yüzden bu fuarlar bizler için çok önemli. Ben, düzenlediğimiz fuarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. (NEVRE DUMAN)

7.04.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin