RAMAZAN DENETİMLERİ BAŞLADI

RAMAZAN DENETİMLERİ BAŞLADI

Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü tarafından her yıl Ramazan ayı öncesinde yürütülen denetimlere bu yıl da ara verilmedi.  Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, kent merkezi, çarşılar, marketler ve toptancıların bulunduğu GATEM’de denetim çalışmalarına başladı.

Ramazan ayına sayılı günler kala Gaziantep Ticaret İ Müdürlüğü tarafından kent genelinde satışa sunulan özellikle gıda ürünlerinin fiyatlarına ilişkin yürütülen denetimlere başlandı. Ticaret İl Müdürü İsmail İncesoy başkanlığında ekipler, vatandaşların yoğun olarak alışveriş yaptığı marketler başta olmak üzere gıda toptancıları ve çarşı esnafını denetlemeye başladı. Gaziantep Ticaret İl Müdürü İsmail İncesoy, haksız fiyat artışlarına müsaade etmeyeceklerini ve cezai işlem uygulayacaklarını vurguladı.

MARKETLERDE KÜNYE DÖNEMİ

Gaziantep Ticaret İl Müdürü İsmail İncesoy, “Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü olarak, vatandaşların fahiş fiyat uygulamalarından zarar görmemesi adına çalışmalar yapıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda daha çok vatandaşların CİMER ilettiği şikayetleri denetledik. Şu anda marketlerde denetim çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yeni Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu ile tüm ürünlerin İzlenebilirlik ile beyan etme zorunluluğu getirildi. Bu kapsamda marketlerde ürünlerin künye bilgilerini içeren sisteme geçiş yapılıyor. Marketlerde bu yönlü bir geçiş çalışması var. Marketler, etiketleri güncellemeye yetişemiyor. Şu anda fiyatlarda önemli bir yükseliş söz konusu değil. Bakanlığın yeni düzenlemesi ile ilgili marketlerde denetimlerimiz sürüyor. Künye uygulaması ile ilgili Sebze ve Meyve Haline ve marketlere iki haftalık süre verildi. Ulusal ölçekli marketler bu sistemi en iyi şekilde uyguluyor. Tüm marketlerin bu hafta itibariyle bu çalışmalarını tamamlaması gerekiyor. Bu hafta yapacağımız denetimlerde hem Ramazan öncesi fiyat denetimi hem de marketlerin sisteme geçişlerini denetleyeceğiz” dedi.

DENETİMLER RAMAZANDA DA SÜRECEK

Müdür İncesoy, Ramazan ayı öncesi kent genelinde tüm market ve toptancılarda denetimler gerçekleştireceklerini belirterek, “İnsanların da alım gücünün düşmesi ile bu denetimlerin önemli olduğunu görülüyor. Ticaret Bakanlığımız, üretici firmaları da sıkı şekilde takip ediyor. Ramazan öncesi yapacağımız denetimlerde, fiyat ve etiketleri denetleyeceğiz. Haksız fiyat artışı tespit edilen ürünlerle ilgili konuları Bakanlığa bildiriyoruz. Haksız fiyat artışlarının tespiti halinde Haksız Fiyat Kurulu tarafından ilgili firmaya 100 bin lira ile 500 bin lira arasında ceza kesiliyor. Diğer denetimlerde ise her ürün için ilgili firmaya 450 TL cezai işlem uygulanıyor. Ramazan öncesi denetim yerlerimizde bakliyat fiyatlarında yaklaşık 2 aydır herhangi bir artış söz konusu değil.  Ayçiçek Yağının fiyatında artış devam ediyor. Bunun sebebi ise; ithal edildiği için, salgından dolayı fiyat yükseltiliyor. Denetim çalışmalarımız Ramazan ayında da devam edecek” dedi. (ASLI EMEKTAR)

8.04.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin